українська
українська

Успадкування хвороби Фабрі

Як у людини виникає хвороба Фабрі?
Гени ― це ділянки ДНК, на яких записана інформація про те, як клітинам слід виконувати свою роботу, іншими словами, це комп'ютерна програма для організму. Всі гени передаються нам від батьків.
Чи є у людини хвороба Фабрі, залежить від генів, які вона отримала від своїх батьків.
У пацієнтів із хворобою Фабрі ген, який відповідає за вироблення клітинами ферменту α-GAL A, є дефектним, тому виробляється недостатня кількість α-GAL A, або фермент не виробляється взагалі, або ж він не працює належним чином. Як пояснюється в розділі «Що спричинює розвиток хвороби Фабрі?», це призводить до накопичення речовини, яка називається «глоботріаозилцерамідом (GL-3)», у різних частинах тіла, що призводить до проблем зі здоров'ям, які можуть виникати при наявності хвороби Фабрі.
Пацієнт з хворобою Фабрі ніяк не зможе позбавитися цього розладу; хвороба спричинена дефектними генами α-GAL A, які він успадкував від своїх батьків. Батьки не можуть це жодним чином контролювати.
 
Як хвороба Фабрі передається в сім'ях?
Кожен ген в організмі людини представлений як пара. Те, чи є у людини хвороба Фабрі, залежить від генів, які вона отримала від своїх батьків.
Всі гени в організмі містяться в крихітних структурах, що називаються «хромосомами», які знаходяться в кожній клітині. Кожна клітина людини містить 23 пари хромосом (загалом 46 хромосом). З кожної пари хромосом ми отримуємо одну від нашої матері і одну – від батька. Одна з цих 23 пар хромосом визначає те, чи ми є чоловіками, чи жінками. Їх називають «статевими хромосомами», і вони поділяються на два типи - X і Y. У кожній клітині у жінок є дві Х-хромосоми (що часто позначається як XX). Чоловіки мають одну Х-хромосому і одну Y-хромосому (XY). Так само, як у випадку визначення нашої статі, існують різні гени на Х- і Y-хромосомах, що діють як код для багатьох інших функцій організму. Наприклад, є ген, який допомагає крові згортатися, і ген, який дозволяє бачити кольори.
Ген, який виробляє фермент α-GAL А, знаходиться на Х-хромосомі. З цієї причини хворобу Фабрі називають «Х-зчепленим» спадковим генетичним захворюванням. Цей ген ніколи не знаходиться на Y-хромосомі.
Оскільки ген для ферменту α-GAL А знаходиться на Х-хромосомі, хвороба Фабрі проявляється по-різному у чоловіків і жінок. Чоловіки з хворобою Фабрі завжди будуть мати дефектний ген α-GAL А, оскільки вони мають лише одну Х-хромосому. Це означає, що чоловіки з хворобою Фабрі зазвичай мають дуже малу кількість або взагалі не мають активного α-GAL А. У жінок є дві Х-хромосоми, і за наявності у них хвороби Фабрі, вони, як правило, мають одну хромосому з дефектним геном і одну хромосому з геном, що функціонує належним чином. У клітинах жіночого організму одна з Х-хромосом інактивується в процесі, який називається інактивацією X-хромосоми (або лайонізацією). Це – випадковий процес, який відбувається в кожній клітині. А тому, у деяких жінок з дефектним геном більшість клітин інактивують функціонуючу копію, а у деяких жінок більшість клітин інактивують дефектну копію, у інших – приблизно рівна кількість клітин інактивують дефектні та функціонуючі копії. Внаслідок такої варіабельності симптоми, ступінь їх тяжкості і вік, коли вони вперше виникають, можуть значною мірою відрізнятися серед жінок, але вони можуть бути настільки ж важкими, як і у чоловіків1.
 
Можливості успадкування, коли народжуються діти у сім’ї, в якій у одного з батьків є хвороба Фабрі
Коли у батька є хвороба Фабрі
Чоловік передає Х-хромосому з дефектним геном своїм донькам, а Y-хромосому – своїм синам. Коли у чоловіка є дефектний ген, що сприяє розвитку хвороби Фабрі, він передасть дефектний ген α-GAL А на своїй Х-хромосомі всім донькам, і вони також матимуть Х-хромосому з дефектним геном. Х-хромосома з дефектним геном не буде передаватися його синам (оскільки він лише передає їм свою Y-хромосому, і вони зазвичай отримують Х-хромосому без дефектного гену від своєї матері).
 
Коли у матері є хвороба Фабрі
Жінка передає одну зі своїх Х-хромосом своїм синам або донькам. Якщо у жінки є хвороба Фабрі, зазвичай лише одна з двох її Х-хромосом буде нести дефект гена α-GAL А. Це означає, що для неї існує імовірність 50% (з кожним народженням) передачі хромосоми з дефектним геном своїм синам або донькам. Коли хромосома з дефектним геном передається дітям матері, будь-яка дитина (син або дочка) матиме хворобу Фабрі.
У розділі про обстеження членів родини пояснюється, що знання про характер успадкування може допомогти підтвердити діагноз хвороби в інших членів родини, які можуть бути ураженими хворобою Фабрі.
 
Література
1. Germain DP. Fabry disease. Orphanet J Rare Dis 2010;5:30.
MAT-UA-2101038
01.08.2022