українська
українська

Якщо Ви стурбовані зменшенням м'язової маси, зверніться до свого лікаря. Хоча це буває рідко, але такі зміни можуть бути симптомом захворювань проксимальних м'язів

Зменшення м'язової маси

В організмі людини м'язи складаються з багатьох окремих волокон, які згруповані разом і скорочуються для здійснення рухів скелету.1 Іноді ці м'язові волокна можуть зазнавати дистрофії та зменшуватися у розмірах у процесі, що називається атрофією м'язів.2 Атрофія м'язів може спостерігатися внаслідок тривалого невикористання м'яза або, у деяких випадках, як первинний симптом захворювання.2

Як атрофія м'язів стосується захворювань м'язів?

Атрофія м'язів іноді може виникати без наявності будь-якого захворювання. Просте невикористання м'яза буде призводити до зменшення його у розмірах, і ця проблема може бути вирішена за допомогою відповідних вправ.2 Проте у рідкісних випадках атрофія м'язів може бути результатом захворювання м'язів.

Захворювання м'язів може призводити до зменшення м'язової маси багатьма різними шляхами. Деякі захворювання м'язів призводять до атрофії м'язів через проблему власне з м'язами, що зумовлює розпад м'язових волокон. Двома прикладами такого стану є м'язова дистрофія Беккера і м'язова дистрофія Дюшена, при яких проблема у гені, необхідному для підтримання нормального стану м'язів, призводить до м'язової слабкості та до важкої атрофії м'язів.3,4

У деяких випадках атрофія м'язів може не бути безпосереднім наслідком дисфункціонального м'яза. Наприклад, поліміозит є захворюванням, обумовленим імунною системою, яка атакує м'язові клітини, що може призводити до слабкості і атрофії м'язів.5 Проте, на відміну від м'язових дистрофій Беккера і Дюшена, атрофія м'язів не є первинним симптомом цього захворювання.5

Ознаки та симптоми атрофії м'язів включають:

  • Помітне зменшення розмірів кінцівки у порівнянні з іншими
  • Зменшення розміру у поєднанні зі слабкістю

Дуже важливо пам'ятати, що найбільш частою причиною атрофії м'язів є недостатнє використання м'яза, і ймовірність того, що причиною цього стану є захворювання м'язів, залишається низькою. Атрофія м'язів, що виникає внаслідок захворювання м'язів, часто буде супроводжуватися іншими симптомами, тому Ви можете захотіти оцінити, чи є у Вас якийсь з цих симптомів. Якщо Ви стурбовані щодо Ваших симптомів, знайдіть можливість поспілкуватися зі своїм лікарем.

Підготуйте свій звіт про
симптоми

Розуміння Ваших симптомів і того, як вони можуть бути пов'язані один з одним, може бути важливою частиною встановлення діагнозу Вашим лікарем.

Заповніть наш опитувальник, щоб визначити важливу для Вас інформацію, та підготуйте свій індивідуальний звіт, який Ви можете використовувати для обговорення своїх симптомів з лікарем.

Почати

Корисні посилання 

Список літератури

  1. Noto RE, Edens MA. Physiology, Muscle. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2018.
  2. Muscle atrophy. Available from: https://www.fusfoundation.org/diseases-and-conditions/pain-relief/muscle-atrophy. Last accessed August 08, 2022.
  3. Duchenne muscular dystrophy. Available from: https://www.mda.org/disease/duchenne-muscular-dystrophy. Last accessed August 08, 2022.
  4. Becker muscular dystrophy. Available from: https://www.mda.org/disease/becker-muscular-dystrophy. Last accessed August 08, 2022.
  5. Polymyositis. Available from: https://rarediseases.org/rare-diseases/polymyositis/. Last accessed August 08, 2022.

Перевірте ваші симптоми