українська
українська

Утруднення при користуванні сходами може бути обумовлене прогресуючою м'язовою слабкістю. Почитайте про деякі з рідкісних захворювань м'язів, що можуть обумовлювати такі проблеми.

Слабкість м’язів ніг і ділянки кульшових суглобів

Якщо Вам важко вставати з положення сидячи, підніматися сходами або якщо Ви помітили, що ходите перевальцем, у Вас може бути слабкість м’язів ніг і ділянки кульшових суглобів. Це може бути обумовлене цілим рядом причин, однією з яких є рідкісне захворювання проксимальних м'язів.6

Повернутися для вивчення інших симптомів

Що саме роблять м'язи Ваших ніг та ділянки кульшових суглобів?

У верхній частині ніг та у ділянці кульшових суглобів знаходиться велика кількість м'язів, які згруповані відповідно до того, як саме вони рухають ноги щодо корпусу тіла.1,2 Кульшовий суглоб є одним з найбільш гнучких суглобів у організмі людини, і рухи у ньому здійснюються за участі одних із найбільших м'язів, які у нас є.3

Як слабкість м’язів ніг та ділянки кульшових суглобів стосується захворювань м'язів?

Існує цілий ряд причин, з яких у людини може виникати слабкість м’язів ніг і ділянки кульшових суглобів. Якщо слабкість виникає раптово і супроводжується болем, це може бути наслідком травми, наприклад розтягнення зв'язок або защемлення нерва (ішіас).4,5 Слабкість м’язів ніг і ділянки кульшових суглобів, яка відчувається протягом більш тривалого періоду часу, може бути обумовлена іншими причинами, в тому числі рідкісними захворюваннями м'язів, які уражують проксимальні м’язи – ті м'язи, які знаходяться найближче до Вашого тулуба

Як слабкість м’язів ніг і ділянки кульшових суглобів проявляється при захворюваннях м'язів

Слабкість м’язів ніг і кульшових суглобів може бути раннім симптомом кількох захворювань м'язів. При такому захворюванні м'язів, як м'язова дистрофія Дюшена, м'язова слабкість у цих ділянках може виникати вже у 3-річному віці.6-8 Проте деякі захворювання м'язів проявляються прогресуючою м'язовою слабкістю набагато пізніше. Наприклад, при хворобі Помпе слабкість м’язів ніг і кульшових суглобів може бути одним з перших проявів захворювання, але її можна помітити лише у дорослому віці і вона прогресуватиме дуже повільно.9

Слабкість у цих групах м'язів може бути помічена у багатьох ситуаціях, таких як:

 • Відчуття важкості і втоми у ногах при ходінні
 • Труднощі піднімання сходами
 • Труднощі при вставанні зі стільця
 • Труднощі при вставанні після присідання навпочіпки
 • Неможливість сісти з положення лежачи

Слабкість у цих групах м'язів може призводити до порушення ходи, що часто описується як хода з розгойдуванням або «хода перевальцем».8,9 

Важливо пам'ятати, що захворювання проксимальних м'язів є рідкісними, і існує цілий ряд причин для виникнення слабкості м’язів ніг і кульшових суглобів. Проте якщо у Вас є якісь занепокоєння з цього приводу, слід обговорити ці проблеми з лікарем. Вам може бути корисним записувати усі симптоми, які у Вас виникають, та обдумати, як краще обговорити їх з лікарем.

Повернутися до переліку усіх симптомів

Підготуйте свій звіт про
симптоми

Розуміння Ваших симптомів і того, як вони можуть бути пов'язані один з одним, може бути важливою частиною встановлення діагнозу Вашим лікарем.

Заповніть наш опитувальник, щоб визначити важливу для Вас інформацію, та підготуйте свій індивідуальний звіт, який Ви можете використовувати для обговорення своїх симптомів з лікарем.

Почати

Корисні посилання 

Список літератури

 1. Attum B and Bhimji SS. Anatomy, Bony Pelvis and Lower Limb, Thigh Muscles. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. 2018.
 2. Gold M, Bhimji SS. Anatomy, Bony Pelvis and Lower Limb, Hip Joint. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. 2018.
 3. Muscle of the hip. Available from: http://www.innerbody.com/image/musc08.html. Last accessed August 08, 2022.
 4. Sprains and strains. Available from: https://www.nhs.uk/conditions/sprains-and-strains/. Last accessed August 08, 2022.
 5. Sciatica. Available from: https://www.nhs.uk/conditions/sciatica/. Last accessed August 08, 2022.
 6. Muscle diseases. Available from: https://www.nni.com.sg/PatientsandVisitors/Conditions-Treatments/Pages/ Muscle-Diseases.aspx/. Last accessed August 08, 2022.
 7. Duchenne muscular dystrophy. Available from: https://www.mda.org/disease/duchenne-muscular-dystrophy. Last accessed August 08, 2022.
 8. Duchenne muscular dystrophy signs and symptoms. Available from: https://www.mda.org/disease/duchenne- muscular-dystrophy/signs-and-symptoms. Last accessed August 08, 2022.
 9. Di Lorio G et al. Acta Myologica. 2011;30(3):200-202.

MAT-UA-2101076
10.08.2022

Перевірте ваші симптоми